Achát je mikrokryštalická a kompaktná odroda kremeňa – chalcedónu. Vzniká väčšinou v dutinách výlevných vyvretých hornín. Acháty sa vyskytujú vo viacerých odlišných formách, rôznych farbách a majú výraznú kresbu, najmä pásikavú. Páskovanie, teda jednotlivé vrstvičky v achátoch hovoria o vzniku achátov vo viacerých etapách. Najprv v tekutej láve vzniknú vzduchové bubliny vytvárajúce dutiny. Po stuhnutí lávy (a teda vzniku vyvretej horniny) do týchto dutín presakujú roztoky bohaté na oxid kremičitý, ktorý sa v nich vyzráža a vytvorí vrstvičku. Takto sa to opakuje až do úplného vyplnenia dutiny. Za rôzne sfarbenie vrstvičiek môžu rozličné prímesi prvkov (napr. červená farba je spôsobená oxidmi železa). 

Acháty slúžia ako uzemňovacie kamene, ktoré dodávajú citovú, telesnú a rozumovú rovnováhu. Pomáhajú k stabilizácii telesnej energie. V duchovnej rovine achát citlivo napomáha k tomu, aby jeho majiteľ prijal sám seba, čo podporuje jeho sebadôveru. Vylepšuje duševný život, posilňuje schopnosť sústredenia a analýzy smerujúcej k prijímaniu praktických rozhodnutí. Lieči vnútornú zlobu, posilňuje lásku, je užitočný pri citových sklamaniach. Navodzuje pocit bezpečia a istoty, odstraňuje vnútorné napätie. Dokáže liečiť citovú nevyrovnanosť brániacu prijímať lásku. 

Povzbudzuje tráviaci proces, prináša úľavu pri gastritíde. Lieči oči, žalúdok, čistí lymfatický systém, lieči kožné ochorenia.